Wydarzenia

20.07.2023

W dnaich 8-15 lipca 2023 r. w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu gościł po raz kolejny Assoc. Prof. dr. Patrick Nwabueze Okechukwu, Kierownik Departamentu Biotechnologii Wydziału Nauk Stosowanych Uniwersytetu UCSI w Kuala Lumpur, Malezja. (Department of Biotechnology, Faculty of Applied Scienses, UCSI University Kuala Lumpur, Malaysia).

W czasie pobytu została wykonana część wspólnego projektu "Analysis of selected heterocyclic compounds with high biological potential".

Pan Profesor zwiedził również Muzeum Farmacji i Medycyny w Sosnowcu oraz okolice Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Wizyta lipiec 2023

 

20.04.2023

W Drugim Dniu Otwartym WNF w Sosnowcu (19-04-2023) Studenci Koła Naukowego,  doktorantka oraz  pracownicy Katedry czyli  "Organic Team" z pasją zachęcali uczniów szkół średnich do studiowania na Naszym Wydziale. Przeprowadzone warsztaty chemiczne „Chemia Harrego Pottera” cieszyły się dużą popularnością. Całość została zwieńczona wykładem "Aby chemia "klikała" - Nobel 2022", który poprowadził dr hab. Krzysztof Marciniec.

       

       

 

 

22.02.2023

W dniach 14-15 lutego 2023r. w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu gościł Assoc. Prof. dr. Patrick Nwabueze Okechukwu, Kierownik Departamentu Biotechnologii, Wydziału Nauk Stosowanych, Uniwersytetu UCSI w Kuala Lumpur, Malezja (Department of Biotechnology, Faculty of Applied Sciences, UCSI University, Kuala Lumpur, Malaysia.

Pan Profesor od kilku lat współpracuje z dr hab. n. farm. Małgorzatą Jeleń, prof. SUM i prof. dr hab. n. farm. Beatą Morak-Młodawską w zakresie badań biologicznych i badań in silico dot. azafenotiazyn i bioaktywnych układów heterocyklicznych.

Pan Prof. P. Okechukwu zwiedził pracownie magnetycznego rezonansu jądrowego i spektrometrii masowej oraz laboratoria syntez organicznych znajdujące się w Centrum Dydaktycznym Wydziału. Odbył spotkanie z pracownikami, studentami i doktorantami realizującymi prace badawcze w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej oraz odwiedził Katedrę Farmacji  Fizycznej.

              

 

 19.07.2022

Pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej po raz kolejny uczestniczyli w realizacji zajęć w ramach projektu "Wakacje na Farmie" organizowanych przez Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu w dniach 11-15.07.2022.

Uczestnicy projektu "Wakacje na farmie" rozpoczęli przygodę z chemią organiczną od zapoznania się z zasadami pracy w laboratorium i poznali wybrane techniki wykorzystywane przez "chemika organika". W dalszej części zajęć metodą ekstrakcji ciągłej i periodycznej wyodrębnili naturalne barwniki z papryki i z pietruszki. Do zanalizowania składu otrzymanych barwnych ekstraktów wykorzystali chromatografię TLC.

Drugi dzień zajęć w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej był szansą na "wyprodukowanie" substancji czynnych znajdujących się w lekach takich jak aspiryna i paracetamol. Zajęcia były bardzo urozmaicone. Uczestnicy samodzielnie wykonali syntezę związków oraz przeprowadzili wstępne oczyszczanie uzyskanych produktów.

Kolejny dzień zmagań z chemią organiczną dotyczył wykrywania i rozróżniania grup funkcyjnych występujących w związkach organicznych. W wyniku przeprowadzonych reakcji uczestnicy zapełnili statywy różnokolorowymi probówkami.

Przedostatni dzień zajęć z chemii organicznej polegał na przeprowadzeniu analizy struktury substancji aktywnych, zsyntezowanych kilka dni wcześniej, z wykorzystaniem spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego, spektroskopii w podczerwieni oraz spektroskopii mas. Uczestnicy oznaczyli również temperaturę topnienia otrzymanej przez siebie substancji leczniczej.

Ostanie zajęcia były okazją do uczestnictwa w produkcji mydła lawendowego. Ponadto, każdy mógł samodzielnie przygotować pastę do zębów, kawowy peeling do ciała, krem do rąk, tusz do rzęs oraz pomadkę do ust. Uczestnicy zabrali ze sobą własnoręcznie zrobione ekologiczne produkty, które uzupełnią ich półkę z kosmetykami. Zakończeniem cyklu zajęć było wręczenie certyfikatu uczestnictwa przez kierownika Katedry, Profesora Andrzeja Ziębę.

Dzień 1.

         

          

 

Dzień 2.

         

       

 

Dzień 3.

              

        

 

Dzień 4.

         

     

 

Dzień 5.

           

           

           

 

 

22.07.2021

Pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej uczestniczyli w realizacji zajęć w ramach projektu "Wakacje na Farmie" organizowanych przez Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu w dniach 12-16.07.2021.

W pierwszym dniu zajęcia praktyczne dotyczyły pozyskiwania barwników z natki pietruszki i z suszonej papryki. Młodzież biorąca udział w zajęciach zapoznała się z technikami laboratoryjnymi takimi jak ekstrakcja i destylacja.  Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonali analizę uzyskanych ekstraktów metodą chromatografii cienkowarstwowej TLC.

W kolejnym dniu zajęć uczestnicy samodzielnie przeprowadzili reakcje syntezy substancji czynnych występujących w popularnych lekach przeciwzapalnych takich jak  aspiryna i paracetamol.

Trzeci dzień zajęć przebiegał pod hasłem "Wyciąganie kota z worka". Uczestnicy poznawali metody rozpoznawania związków organicznych poprzez identyfikacją grup funkcyjnych. Było bardzo kolorowo.

Czwartego dnia uczestnicy mogli poczuć się prawdziwym  "Chemikiem na tropie...". Wykorzystanie nowoczesnych technik spektroskopowych dało im możliwość ustalenia struktury chemicznej otrzymanych wcześniej preparatów.

Ostatniego dnia zajęć uczestnicy przekonali się, że „Nie potrzeba milionów żeby wyglądać jak milion dolarów”. W laboratorium przygotowali własnoręcznie kosmetyki takie jak pasta do zębów, mydło, peeling do ciała, krem do rąk, tusz do rzęs i pomadka do ust. Zajęcia opuścili nie tylko z Certyfikatem wręczonym przez Dziekana Wydziału, ale także z zestawem kosmetyków z limitowanej edycji Farma 2021.

 

Dzień 1.

           

 

Dzień 2.

      
       

 

Dzień 3.

            

 

Dzień 4.

          

 

Dzień 5.

            

 
 
28.01.2020

Pracownicy, doktorant Katedry i Zakładu Chemii Organicznej oraz studenci Koła Naukowego uczestniczyli w 4 Śląskim Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 26-27 stycznia 2020 w Katowicach. Pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej oraz studenci należący do Koła Naukowego działającego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej przygotowali pokaz zatytułowany "Praktyczna i magiczna chemia organiczna". W części magicznej pokazu wykonywane były proste, ale efektowne doświadczenia dla dzieci. Małym widzom szczególnie przypadł do gustu cukrowy wulkan oraz prezentacja zjawiska chemiluminescencji. W części praktycznej duże zainteresowanie młodszych i dojrzalszych zwiedzających wzbudziła możliwość samodzielnego sporządzenia kremu do rąk oraz pasty do zębów bazujących na prostych, łatwo dostępnych składnikach.

                 

                 

 

 

 

Letni staż studentów z Uniwersytetu w Anadolu w Turcji

W ramach programu Erasmus+ w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej dwumiesięczny letni staż naukowy odbyli studenci kierunku farmacja z Uniwersytetu w Anadolu w Turcji: Duygu Çavuş i Serkan Göksün.

Opiekunem naukowym projektu była dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska we współpracy z dr hab. n. farm. Krzysztofem Marcińcem. Studenci spotkali się także z dr hab. n. farm. Arturem Beberokiem z Katedry i Zakładu Chemii Leków (opiekunem praktyk farmaceutycznych) oraz przedstawicielem doktorantów mgr Pawłem Pęcakiem. Nad całością czuwała wydziałowa koordynator programu Erasmus+ dr hab. n. farm. Małgorzata Dołowy.

Tematem przewodnim realizowanego projektu był "Design, synthesis of selected bioactive heterocycles and analysis of their properties". Studenci zaprojektowali i wykonali syntezy biologicznie aktywnych związków oraz zapoznali się z modelowaniem molekularnym otrzymanych produktów. Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji Chemii Medycznej we Wrocławiu. Studenci zaznajomili się również z procesem kształcenia obowiązującym w polskich uczelniach.

Pobyt w naszym kraju umożliwił studentom zapoznanie się z polską kulturą i zwyczajami. Studenci mieli możliwość zwiedzania m.in. Muzeum Farmacji w Sosnowcu, Zamku w Będzinie, Stadionu Śląskiego w Chorzowie, Sosnowieckich Stawików, Palmiarni w Gliwicach.

Całe przedsięwzięcie było niezwykłą przygodą naukowo-dydaktyczną dla studentów jak i realizatorów projektu.

         

 

                                                        

 

   

     

 

6 czerwca 2019 roku studentka IV roku Farmacji Ewelina Gapys, działająca w Studenckim Kole Naukowym przy Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej, wraz z opiekunem dr hab. n. farm. Beatą Morak-Młodawską zostały zaproszone przez dyrekcję III LO im. Orła Białego w Jaworznie do wygłoszenia wykładu dla uczniów klas I i II. Wykład zatytułowany "Leczenie od kuchni" wprowadził uczniów w tematykę popularyzacji profilaktyki ochrony zdrowia i cieszył się dużym zainteresowaniem. Studentka Ewelina Gapys została wyróżniona pisemnym podziękowaniem, które przekazała Pani Dyrektor Szkoły mgr Marta Figura. Podziękowanie za opiekę dydaktyczną nad wykładem, przeprowadzonym przez studentkę, otrzymała Pani dr hab. n. farm. Beata Morak-Młodawska.

                                                                 

                                                                        

 

 

W Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej w maju 2019 roku odbyły się warsztaty naukowe dla uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im T. Kościuszki w Mysłowicach. Młodzież, pod opieką dr hab. Małgorzaty Jeleń i dr hab. Beaty Morak-Młodawskiej, brała udział w autorskich zajęciach, w czasie których przeprowadzono syntezy: aspiryny  i  paracetamolu. Otrzymane preparaty farmaceutyczne były badane w pracowni spektroskopii NMR. Zajęcia zakończyły się wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów oraz zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów znajdujących się w Centrum Dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu.

                                                                

 

W dniach 13 i 14 stycznia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się 3 Śląski Festiwal Nauki. W sekcji Naszego Uniwersytetu – Medycyna i Zdrowie, studenci należący do Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej - Maria Toporkiewicz, Wiktoria Sojka, Ewelina Gapys, Małgorzata Mitko, doktorant – Paweł Pęcak oraz pracownicy Katedry: dr hab. Beata Morak-Młodawska, dr Monika Kadela-Tomanek, dr Elwira Chrobak, dr Krzysztof Marciniec i mgr Anna Sporyszkiewicz prowadzili warsztaty naukowo-popularyzatorskie zatytułowane „Chemia Harrego Pottera”. Warsztaty, które przeznaczone były dla dzieci, młodzieży i mieszkańców Śląska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W czasie dwóch dni ponad 1500 osób odwiedziło nasze stanowisko.

                    

                 

      

 

 

Dnia 17.04.2018 odbył się Dzień Otwarty Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. W trakcie tego dnia studentka Koła Naukowego - Ewelina Gapis oraz pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej: dr hab. Beata Morak-Młodawska i mgr Anna Sporyszkiewicz zachęcały potencjalnych kandydatów do studiowania na Wydziale, prezentując wybrane techniki laboratoryjne i reakcje chemiczne.

 

W ramach Uniwersytetu Licealisty przy Wydziale Farmaceutycznym z OML w Sosnowcu w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej zostały przeprowadzone, w terminie 18.11.2017-02.12.2017, zajęcia dla studentów w/w programu edukacyjnego. Studenci wykonywali syntezę kwasu acetylosalicylowego, paracetamolu, a także analizę grup funkcyjnych w różnych substancjach leczniczych.

     

 

Od 26 listopada do 10 grudnia 2016 w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej odbywały się warsztaty naukowe dla studentów Uniwersytetu Licealisty działającego przy Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu. 

Młodzież brała udział w akademickich zajęciach obejmujących: zajęcia  seminaryjne i laboratoryjne. W trakcie tych zajęć, uczestnicy Uniwersytetu Licealisty, wykonywali syntezy substancji bioaktywnych, analizy grup funkcyjnych w związkach organicznych jak i zapoznali się z postawowymi zagadnieniami projektowania leków. Młodzież zwiedziła również pracownie spektroskopii NMR, spektrometrii MS oraz  nowoczesne laboratoria Centrum Dydaktycznego Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu.

   

 

W Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej w listopadzie i grudniu 2016 roku odbyły się warsztaty naukowe dla uczniów szkół licealnych województwa śląskiego:

Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej  w Chorzowie,

Zespołu Szkół Ogólnokształcących im T. Kościuszki w Mysłowicach,

II LO im E. Plater w Sosnowcu.

Młodzież brała udział w autorskich zajęciach, w czasie których przeprowadzono syntezy: kwasu acetylosalicylowego (powszechnie znanej aspiryny) i 4-acetyloaminofenolu (znanego paracetamolu). Otrzymane preparaty farmaceutyczne były badane w pracowniach spektroskopii NMR i spektrometrii MS. Zajęcia zakończyły się wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów oraz zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów znajdujących się w Centrum Dydaktycznym Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu.

   

          

 

 

Pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej w składzie: dr Elwira Chrobak, dr Krzysztof Marciniec i mgr Monika Kadela-Tomanek wzięli udział w Brunchu Naukowo-Biznesowym „Miliard w patencie”, który odbył się 22 listopada 2016 roku w Katowicach. W trakcie tego spotkania pracownicy Katedry zaprezentowali wystąpienie "Synteza nowych związków o działaniu przeciwnowotworowym z grupy triterpenów i chinoliny”.

          

 

Pracownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej aktywnie uczestniczył w  Śląskim Festiwalu Nauki, który odbywał się w dniach 13-15 pażdziernika 2016 roku w Katowicach. W trakcie tego festiwalu Pani mgr Monika Kadela-Tomanek oraz student Paweł Pęcak ze Studenckiego Koła Naukowego przeprowadzili warsztaty naukowe pt.:  "Najpopularniejsze drzewo Brzoza. Właściwości lecznicze i terapeutyczne produktów pozyskiwanych z brzoz".


 

W maju 2016 roku pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu organizowali warsztaty z chemii organicznej  dla uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater W Sosnowcu i Zespołu Szkół Ogólnokształcących im T. Kościuszki w Mysłowicach.

 

     

 

W ramach realizacji Dnia Przedsiębiorczości w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej, Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu, dnia 20.04.2016 odbyły się  zajęcia dla uczennic I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Jaworznie.

 

  

 

 

W dniu 05.02.2016 pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Wydziału Farmaceutycznego z OML w Sosnowcu organizowali warsztaty chemiczne  dla  dla uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Sosnowcu.

 

     

     

 

 

Dnia 14.04.2015 Studenci naszego Koła Naukowego brali udział w 11 Śląskim Festiwalu Naukowym na katowickim rynku. Studenci promowali Koło jak i zajmowali się popularyzacją zagadnień związanych z chemią organiczną.

 

      

 

     

 

 

W ramach współpracy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ze szkołami w Katedrze i Zakładzie Chemii Organicznej w dniu 17.10.2014 odbyły się zajęcia dla uczniów  Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej  w Chorzowie.   W trakcie zajęć przedstawiano i omawiano następujące zagadnienia:

  1. Podstawowe wiadomości dotyczące BHP i zachowania w pracowni chemii organicznej.
  2. Destylację frakcyjną octanu fenylu i czterochlorku węgla.
  3. Syntezę paracetamolu.
  4. Proces oczyszczania paracetamolu poprzez krystalizację z wody.
  5. Zajęcia zostały zakończone wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów.

      

  

 

 

 

W ramach współpracy Liceum Katolickiego w Chorzowie z Wydziałem Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej 12 listopada  2013 roku w Katedrze Chemii Organicznej odbyły się zajęcia dla uczniów w/w szkoły. Uczniowie uczestniczyli w dwugodzinnym wykładzie kursowym z chemii organicznej, który prowadził Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z OML dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka, a następnie uczestniczyli w czterogodzinnych  zajęciach laboratoryjnych  prowadzonych  przez  dr n. farm. Ewę Bębenek i dr n. farm. Beatę Morak-Młodawską. Uczniowie zostali zapoznani  z regulaminem BHP pracowni, a następnie zaopatrzeni w fartuchy i okulary ochronne uczestniczyli w pokazowych zajęciach dotyczących destylacji frakcyjnej czterochlorku węgla i octanu fenylu, a następnie wykonywali syntezę i oczyszczanie paracetamolu. Uczniowie szkicowali aparaturę i wykonywali podstawowe obliczenia. Zajęcia zakończyły się wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów.

 

 

 

W ramach współpracy II LO im. E. Plater w Sosnowcu z Wydziałem Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej 13 listopada 2012 roku w Katedrze Chemii Organicznej odbyły się zajęcia dla uczniów w/w szkoły. Uczniowie pod opieką nauczyciela Pani Bożeny Kantor uczestniczyli w dwugodzinnym wykładzie z chemii organicznej prowadzonym przez Pana dr hab. n. farm. Stanisława Boryczkę. Następnie uczniowie podzieleni na  dwie sekcje (12 i 13 osobowe) pod opieką dr n. farm. Beaty Morak-Młodawskiej i mgr Moniki Kadeli zostali zapoznani z laboratorium chemii organicznej. Uczniowie zapoznali się z regulaminem BHP pracowni, a następnie zaopatrzeni w fartuchy i okulary ochronne. Uczestniczyli w pokazowych zajęciach dotyczących krystalizacji 2,4,6-tribromoaniliny jak i oznaczania jej właściwości fizykochemicznych, a następnie na podstawie otrzymanych instrukcji wykonywali syntezę paracetamolu i aspiryny. Uczniowie szkicowali aparaturę i wykonywali podstawowe obliczenia. Zajęcia laboratoryjne obejmowały cztery godziny. Zajęcia zakończyły się wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów.

   

 

 

W ramach współpracy Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. J. Bosko w Sosnowcu z Wydziałem Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej 6 listopada  2012 roku w Katedrze Chemii Organicznej odbyły się zajęcia dla uczniów w/w szkoły. Uczniowie  uczestniczyli w dwugodzinnym wykładzie kursowym z chemii organicznej, prowadzonym przez Pana dr hab. Stanisława Boryczkę. Następnie pod opieką dr n. farm. Beaty Morak-Młodawskiej  i mgr Magdaleny Chyćko odbyli czterogodzinne zajęcia laboratoryjne. Uczniowie zapoznani zostali z regulaminem BHP pracowni, a następnie uczestniczyli w pokazowych zajęciach dotyczących destylacji prostej zanieczyszczonego chloroformu, procesu krystalizacji 2,4,6-tribromoaniliny z wykorzystaniem etanolu skażonego. Uczniowie szkicowali aparaturę i wykonywali podstawowe obliczenia. Uczniowie zapoznali się również z pracami realizowanymi w laboratoriach badawczych Katedry Chemii Organicznej. Zajęcia zakończyły się wolnymi pytaniami zainteresowanych uczniów.